به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » بهاره کیان‌افشار: بازیگر باید حیطه کارش را بشناسد

    مورد علاقه

    بهاره کیان‌افشار: بازیگر باید حیطه کارش را بشناسد

    بهاره کیان‌افشار معتقد است شناخت بازیگر و آگاهی او از عرصه‌ای که در آن به ایفای نقش می‌پردازد، به او توان بازی در هر مدیومی را می‌دهد.

     نمایش «دست‌نیافتنی‌ها» نوشته و کار علیرضا کوشک جلالی، مدتی است در سالن استاد ناظرزاده مجموعه ایرانشهر اجرا می‌شود. این اثر برگرفته از فیلم فرانسوی Intouchablesبه کارگردانی مشترک ‌الیور ناکاشه و اریک تولدانو است. بهاره کیان‌افشار، یکی از بازیگران اصلی این نمایش، اجرای تئاتر بر اساس یک فیلم سینمایی را بسیار حساس دانست و گفت: «بدون شک ساخت یک فیلم سینمایی و مختصات اجرایی آن بسیار متفاوت است. در یک فیلم سینمایی عوامل اجرایی و سازندگان فرصت کافی برای برنامه‌ریزی و ساخت را دارند، از سوی دیگر روند ساخت یک کار تصویری در زمان‌ و لوکیشن‌های متعدد، متفاوت است.»

     

    او ادامه داد: «ترجیح می‌دهم مخاطبان نمایش، فیلمی را که این اثر بر اساس آن ساخته شده، ندیده باشند، چون آن‌ها را مقایسه می‌کنند در حالی که این دو مدیوم از هم فاصله دارند. در اجرای تئاتر بر اساس فیلم، امکانات بسیار مهم است. فکر می‌کنم با توجه به امکانات اجرایی و زمانی که برای تمرین داشتیم نمایش «دست‌نیافتنی‌ها» نمایش مقبولی است. داستان برخورد دو دنیای کاملاً متفاوت و سرشار از لحظات تراژیک، طنز و عشقی بی‌آلایش میان دو جهان‌بینی متفاوت است.»

     

    کیان‌افشار درباره شکل‌گیری شخصیتی که بازی می‌کند توضیح داد: «به‌هیچ عنوان به فیلم مراجعه نکردم، چون باید شخصیتی با مختصات خودم می‌ساختم. کاراکتری که من ایفا می‌کنم ترکیب دو شخصیت است که در فیلم سینمایی وجود دارد. قرار نبود عین آن کاراکتر را بسازیم بنابراین مراجعه به آن اشتباه بود. در سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی» نقش زنی از اقلیم و شخصیت متفاوت و مستقل را بازی کرده بودم و نسبت به چنین کاراکتری شناخت داشتم. بر این اساس سعی کردم با استفاده از چنین تجربه‌ای شخصیت‌پردازیم را انجام دهم.»

     

    او درباره طنز این نمایش عنوان کرد: «هر مخاطبی که کار علیرضا کوشک جلالی را ببیند، با توجه به دغدغه‌های او در مورد تئاتر مردمی هیچ عدم تناسبی را در کار احساس نمی‌کند. او بسیار سرشار از زندگی است و روحیه‌ای طنز دارد. لحظات و بیان طنزی که در این نمایش به کار گرفته سبب می‌شود تماشاگران با حال خوبی از سالن بیرون بروند. از دیگر سو، باید تفاوت کوچکی میان زندگی واقعی و آن‌چه در سالن تئاتر به تماشای آن می‌نشینیم وجود داشته باشد.»

     

    دستنیافتنی‌ها

     

    کیان‌افشار تجربه همکاری با کوشک جلالی را متفاوت‌ترین تجربه کاری‌اش خواند و افزود: «شخصیت او بسیار متفاوت از افرادی است که تاکنون با آنها کار کرده‌ام. او معتقد است از شب دوم گروه بدون حضور کارگردان هم می‌توانند به کارشان ادامه دهند. این مسأله هم حسن دارد و هم عیب. حسن آن این است که بازیگر باور بیشتری به خود و کارش دارد و بر اساس آن‌چه مشخص شده می‌تواند عمل کند، اما حضور کارگردان و روتوش‌های او می‌تواند به نفع کار باشد. به هر حال کوشک جلالی کارگردانی است که در زمان تمرین‌ها ریزبینی و نکته‌سنجی بسیار زیادی دارد و  آمادگی لازم را قبل از اجرا برای بازیگرانش به وجود می‌آورد.»

     

    او در بخش پایانی سخنان‌اش در مورد حضور بازیگران سینما و تلویزیون در تئاتر بیان کرد: «بازیگری را شغل می‌دانم. بازیگر دارای توانایی‌ها و مجموعه‌ خصوصیاتی است که او را قادر می‌کند تا در هر مدیومی بتواند کار کند. تنها باید آن مدیوم را بشناسد. بنابراین نمی‌توان دسته بندی خاصی ایجاد کرد. ما تفکیک مشخصی برای بازیگر تئاتر، تلویزیون یا بازیگر سینما نداریم. کار بازیگر، بازیگری است و باید حیطه‌ کاری‌اش  را بشناسد و ضعف‌هایش را از بین ببرد. معتقدم نباید پیش‌داوری صورت بگیرد. حداقل باید کار یک هنرمند را دید، فرصت لازم را به او داد و بعد نتیجه‌گیری کرد.»

    بهاره کیان‌افشار: بازیگر باید حیطه کارش را بشناسد
    بهاره کیان‌افشار: بازیگر باید حیطه کارش را بشناسد

    منبع: ایران تئاتر


    +1


    بهاره کیان‌افشار

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group