به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » » رضا يزداني در برنامه ساعت 25 مطرح كرد: با فقر فرهنگی رو به رو هستیم!

    مورد علاقه

    رضا يزداني در برنامه ساعت 25 مطرح كرد: با فقر فرهنگی رو به رو هستیم!

    در تاریخ دوازدهم شهریور ماه رضا یزدانی و علی اوجی مهمان برنامه ساعت ۲۵ بودند و به بررسی مشکلات موسیقی کشور، خصوصا وضعیت فروش آلبوم ها پرداختند. گفتنی است مهمان های این برنامه قسمتی از صحبت های خود را به جدیدترین اثر منتشر شده از رضا یزدانی یعنی آلبوم تصویری «نوستالژی» اختصاص دادند.

    در ابتدا رضا یزدانی به سوال مجری برنامه، محمود رضا قدیریان در خصوص انتشار آلبوم اولش و احتمال شکست آن به خاطر سبک خاص موسیقایی خواننده گفت: ” آلبوم «شهر دل» کمی متفاوت است با دیگر آلبوم ها و از «پرنده بی پرنده» این سبک شروع شد و ادامه پیدا کرد. اما همه می گفتند راحت تر می توانی معروف شوی و من دوست داشتم کاری را انجام بدهم که کسی انجام نداده باشد. چه در ترانه، چه در تنظیم، ملودی و یا وکال. می خواستم راه خودم را بروم و چند سال اول خیلی سخت بود.در ابتدا خیلی ها، از خود وزارت ارشاد بگیرید تا مردم برای این نوع خواندن گارد گرفتند. جریان موسیقی تازه راه افتاده بود و می گفتند این چرا اینجوری می خواند. ترس از شکست بود اما به خودم مطمئن بودم.

    علی اوجی در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد تولید یک آلبوم موسیقی که با سلیقه مردم فاصله دارد عنوان کرد: ” اعتقاد به هنرمند شرط اول است. اگر خواننده آلبوم اولی باشد من باید تشخیص بدهم که آیا درست می رود جلو یا نه.” وی در ادامه صحبت های خود به همکاری اش با رضا یزدانی پرداخت و گفت: “سبک رضا یزدانی سبکی است که آن را گوش می دهم و دوست دارم. رابطه کاری شروع شد و رفیق شدیم.”

    یزدانی با تاکید بر اینکه اگر می خواستیم مخاطب محور باشیم به این شکل کار نمی کردیم گفت: ” هنرمند وظیفه دارد سطح هنری جامعه را بالا ببرد. شما کاری را انجام بدهید که قبلا جواب داده راحت است اما کار جدید ریسک دارد و سخت است. به مخاطب نگاه می کنم و آن نوع ترانه هایی را که دوست دارند را خوانده ام و شده ام خواننده نوستالژی. اما باعث نشد چون این آثار جواب داده اند کار نو انجام ندهم.”

    پس از پخش قسمت هایی از فیلم «تعبیر وارونه یک رویا» و پخش موسیقی آن با صدای رضا یزدانی و آهنگسازی بهزاد عبدی، برنامه وارد قسمت جدیدی شد. علی اوجی در خصوص سود اقتصادی یک آلبوم موسیقی گفت: ” من کلی می گویم. تولید آلبوم دارد برچیده می شود چون حدود هشتاد ملیون جمعیت داریم و یک خواننده حدودا حدود دویست هزار نسخه می فروشد. آن هم نهایتا ده خواننده این گونه اند که کمتر می شوند و تیراژها هم کم می شوند. زمانی که خواننده و تهیه کننده نتوانند آلبوم تولید کنند یک فاجعه رخ می دهد و آلبوم دیگر منتشر نمی شود. تنها مردم هستندکه باید به این موضوع توجه کنند. من با خواننده ای کار می کنم که یکی از خواننده هایی است که آلبومش فروش می رود. آلبوم «نوستالژی» به بازار آمده و صادقانه بگویم حدود صد و شصت هزار نسخه تولید شده که دوازده ویدئو دارد. رضا اگر پنج میلیون طرفدار دارد چرا صدهزار نفر باید آلبوم بخرند! یک آلبوم چهارهزار تومان قیمت دارد و پول دو تا پفک است. دوازده دیدئو با هزینه ای بالا در یک آلبوم تولید شده و من قیمت را قیمت یک آلبوم صوتی گذاشتم و قیمت را بالا نبردم و مردم را دعوت کردم به آلبوم اریجینال خریدن. رضا برای تولید آن ویدئو که زیر آب ساخته شده بود راهی بیمارستان شد اما ادامه داد برای احترام به هوادارانش. ما به شعور مخاطب احترام می گذاریم و به منو، طراحی جلد و عکس ها توجه می کنیم و توقع داریم مخاطب آن را بفهمد.”

    یزدانی با اشاره به فاصله زیاد تعداد فروش آلبوم و دانلود آن گفت: ” ما با یک فقر فرهنگی رو به رو هستیم و جز بالا رفتن سطح فرهنگ چاره ای نیست. در فضای مجازی و مصاحبه ها آنچه از دستمان بر می آید انجام می دهیم. باید عادت کنند به خرید آلبوم موسیقی چون هم قیمت یک آدامس است. به نظر من بیشتر باید فرهنگ سازی شود. رسانه هایی مثل تلویزیون و رادیو نقش مهمی می توانند داشته باشند. “

    یزدانی در بخش بعدی برنامه، در پاسخ به این سوال که تاثیر ویدئو در شنیده شدن یک خواننده چیست گفت: ” با توجه به تیتراژهایی که خواندم به نوعی به سینما گره خورده ام و دوستان زیادی در این حوزه دارم. دیدئو ساختن در ایران با همه جای دنیا فرق دارد. همه جا وقتی می خواهند یک خواننده را محک بزنند و ببینند می توان روی آن سرمایه گذاری کرد یا نه، ویدئو می سازند و پخش می کنند و با توجه به بازخورد تصمیم می گیرند. اما ما اول موسیقی تولید می کنیم و بعد ویدئو می سازیم.”

    وی صحبت های خود را در خصوص همکاری اش با افراد مختلف در تولید موسیقی گفت: ” خوب است که با یک تیم که نتیجه خوبی داشته اند کار کنیم اما معتقدم ممکن است به تکرار رسید. باید مزه های مختلف را چشید. هر ترانه سرا دارای یک دایره واژگان و جهان بینی های متفاوت هستند. من از ترانه و شعرهای مختلفی استفاده کرده ام. علاقه به انجام کارهای جدید دارم و به جواب ندادن آن فکر نمی کنم.”

    اوجی در مورد این قسمت از صحبت های رضا یزدانی گفت: ” بارها پیش آمده که به رضا گفته ام مطمئن هستی که این اثر باید منتشر شود؟ و رضا گفته دوست دارم این اثر منتشر شود و از آنجا که من اعتقاد خاصی به رضا دارم این کار را می کنم. رضا باهوش است.”

    وی در ادامه گفت: ” آلبوم های پرهزینه ای را برای بعضی هنرمندان تولید کرده ام که بیش از صد میلیون برای آن هزینه شده اما مثلا ده میلیون از پول برگشته است. به نظر من تهیه کننده یک فکر است که اگر روی گنج هم خوابیده باشید با این شرایط آن گنج تمام می شود. دانلود دزدی است. پنجاه نفر روی یک اثر کار می کنند و دستمزد می گیرند و یک سری می آیند دانلود می کنند. اسم این دزدی است. هیچ وقت چیزی که مالِ شما نیست را بر نمی دارید. در خصوصِ انتقادها هم باید بگویم فضای خوبی نداریم اما هواداران باید اجازه بدهند نقدِ سازنده انجام بشود.”

    یزدانی در قسمت آخر صحبت های خود گفت: ” در فضای مجازی آرامش زیادی وجود ندارد و خیلی یکدیگر را فضاوت می کنند. باید با هم مهربان تر باشیم.”

    از نکات قابل توجه این برنامه، نوعی پافشاری مجری برنامه بر این موضوع بود که دانلود کردن آن دسته از موسیقی که به صورت اوریجینال قابل تهیه است دزدی نام ندارد!

    رضا يزداني در برنامه ساعت 25 مطرح كرد: با فقر فرهنگی رو به رو هستیم!

    منبع: موسیقی پارس


    +9


    رضا یزدانی, ساعت 25

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    ورود به انجمن هواداران رضا یزدانی
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group