به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » برای نقد آلبوم پاشایی، باید شرایط سخت ما را هم در نظر بگیرند

    مورد علاقه

    برای نقد آلبوم پاشایی، باید شرایط سخت ما را هم در نظر بگیرند

    به گفته خودش روزهای سختی را می گذراند.  روی آلبومی کار می کند که نگاه های زیادی به سمت آن معطوف شده و از حساسیت بالایی برخوردار است. «معین راهبر» که یکی از تنظیم کننده های پرکار سال 93 بود در گفتگویی درباره آلبوم «اسمش عشقه» نکات جالبی را به زبان آورد. پیش بینی ها را در مورد آخرین اثر زنده یاد «مرتضی پاشایی» عنوان و یک درخواست هم از منتقدان کرد. با او همچنین درباره آثار سال گذشته اش و کارهایی که در آینده با تنظیم او منتشر می شود هم صحبت کردیم. گفتگو با معین راهبر را تا پایان بخوانید:

     

     

    *سال 93 را چگونه سپری کردید و در سال 94 چه آثاری با حضور شما منتشر خواهد شد؟

    سال 93 برای من بسیار خوب بود. قطعه «نگران منی»، «هراس» از آلبوم «احسان خواجه امیری» و «یادگاری» از آلبوم «رضا صادقی» را داشتم. برای «بابک جهانبخش» هم دو قطعه «دلتنگی» و «صدای عشق» را تنظیم کردم. برای سال 94 آلبوم آقای «مهدی یراحی» را دارم که در یک قطعه ملودی و تنظیم و در قطعه دیگر هم فقط تنظیم را انجام داده ام. در آلبوم «محمد علیزاده» دو قطعه را تنظیم کرده ام. قطعه «امین رستمی» هم منتشر خواهد شد. تک قطعات «مصطفی پاشایی» هم کم کم در فضای مجازی منتشر می شوند. برای آلبوم «علی عبدالمالکی» هم  تنظیم دو قطعه را بر عهده داشته ام. اگر خدا بخواهد با «شهاب رمضان» و «بهنام صفوی» همکاری خواهم داشت. آلبوم «مرتضی پاشایی» عزیز هم در بهار 94 به مخاطبان ارائه می شود.

     

    *از قطعه «هراس» بگویید و اینکه چگونه اولین همکاری با «احسان خواجه امیری» رقم خورد؟

    «علیرضا افکاری» از دوستان صمیمی بنده است و افتخار دارم که در کنار ایشان باشم. به دلیل اینکه آهنگسازی تمام قطعات بر عهده علیرضا بود، او صلاح دانست که من هم در یک یا دو قطعه هم حضور داشته باشم. همکاری ما این گونه آغاز شد و قطعه هراس را ساختم. خدا را شکر می بینم که این اثر، استقبال مردم را به دنبال داشت و مورد توجه قرار گرفت.

     

    *یکی از انتقادات به معین راهبر این بود که در تنظیم اغلب قطعات ریتمیکی که طی یکی دو سال اخیر منتشر کرده از تم بندری استفاده می کند. در حالی که در قطعه هراس اینگونه نبود. آیا همان نظرات و انتقادات باعث شد که اثر متفاوت تری را ارائه کنید؟

    موسیقی شهر من جذاب است و ریتم های پرانرژی دارد. به دلیل اینکه از مردم درباره این موضوع جواب گرفته ام به چنین نتیجه ای رسیدم. استفاده از ریتم بندری در قطعه «عصر پاییزی» مرتضی پاشایی یا قطعه «فصل بهار»، بر مبنای نگاه من به همان ریتم های پرانرژی است. آن انرژی می تواند به روند و بهبود کار کمک کند. این گونه نیست که چون اثری شش و هشت است باید حتما از ریتم بندری استفاده کنیم. هر قطعه ای احساسی دارد. من حس کردم در قطعه احسان خواجه امیری می توانم با روند دیگری، که هم بتواند ریتم و انرژی و هم احساس را منتقل کند، تنظیم کنم و خدا را شکر که بازخورد خوبی هم داشت.

     

    *کمی هم از حضورتان در آلبوم «فقط گوش کن» بگویید.

    9 قطعه در آلبوم «دیگه مشکی نمی پوشم» داشتم و پس از آن تا قطعات فیلم «بی خداحافظی» همکاری نداشتیم. در آلبوم «همین...» هم قطعه «ولی نبو...» را ساختم که آن اثر هم یک تم بندری اسلو داشت و مورد علاقه خودم هم بود. برای قطعه «یادگاری» از آلبوم جدید رضا صادقی تصمیم گرفتم که به بهترین شکل ممکن در خدمت دوستان سازنده باشم.

     

    *پیش بینی می شد که آلبوم مهدی یراحی هم در سال جاری منتشر شود، اما اطلاع دارید که آلبوم او چرا به امسال نرسید؟

    مهدی هنرمند حساسی است و برای کار خود ارزش زیادی قائل می شود. خوشحال هستم که می بینم دوستانی نظیر مهدی و خوانندگان دیگر تا این حد روی کارهای خود حساس هستند. او تمایل داشت که همانند آلبوم «امپراطور»، قطعاتی درخور حس مخاطبان باشد. دقت زیاد او باعث شده که اثر جدیدش با وقفه روانه بازار شود. مطمئن هستم که آلبوم مهدی یراحی یکی از بهترین آثار سال می شود.

     

    *با توجه به اینکه یکی از موزیسین های پرکار سال 93 بودید، فکر می کنید که بتوانید در جمع نامزدهای بهترین تنظیم کننده سومین جشن سالانه «موسیقی ما» قرار بگیرید؟ یا احتمالا برنده تندیس طلایی بهترین تنظیم کننده باشید؟

    آرزوی هر تنظیم کننده ای است که از کارش تقدیر و آن زحمات شب بیداری هایش به نوعی جبران شود و به نوعی انگیزه بیشتر هم باشد. در سال 93 جزو پرکارترین ها بودم و برای سال جدید تلاش بیشتری خواهم داشت. خوشحال می شوم که یکی از نامزدهای بهترین تنظیم کننده سومین جشن «موسیقی ما» باشم زیرا همیشه برای رقابت سالم هیچ اشکالی وجود ندارد.

     

    *فکر می کنید بابت کدام قطعه بتوانید به این عنوان دست پیدا کنید؟

    سوال بسیار سختی است! من برای تنظیم همه قطعات زحمت می کشم و این انتخاب را به کارشناسان و مخاطبان واگذار می کنم. اگر این افتخار نصیبم شد که بهترین باشم، به نظرم برای تمام قطعاتی است که تولید کرده ام. زیرا برای تک تک آنها وقت و انرژی زیادی را صرف کردم.

     

    *چند ماه قبل تیتراژ پایانی برنامه «بعضیا» با صدای شما شنیده شد. با توجه به اینکه طی سال های گذشته هم چند قطعه با صدای خودتان منتشر کرده بودید، آیا در سال جدید هم این روند را دنبال می کنید؟

    من خودم را خواننده نمی دانم. اینکه دوستان لطف دارند و می گویند که تو باید بخوانی، یک نقطه امید برای من است. تیتراژ برنامه بعضیا کاملا اتفاقی بود. اتفاقا آن کار هم مورد قبول مخاطبان واقع شد و خوشحالم که دوستش داشتند. در سال 94 احتمالا قطعات بیشتری با صدای من منتشر خواهد شد. پردازش و تنظیم چند قطعه را نهایی خواهم کرد تا در اختیار مخاطبان عزیز قرار دهم. باز هم تکرار می کنم که خودم را خواننده نمی دانم زیرا کار خودم یعنی تنظیم را بیشتر دوست دارم.

     

    *با این وجود به فکر انتشار آلبوم نیستید؟

    خیر.

     

    *به سراغ آلبوم زنده یاد «مرتضی پاشایی» برویم و اینکه چه شد انتشار این اثر به بهار 94 موکول شد؟

    بابت این آلبوم از خانواده محترم پاشایی یعنی پدر و عموی  مرتضی و همچنین «مصطفی پاشایی» تشکر می کنم که به بنده لطف و اعتماد کردند و کارهای مرتضی را به دست من سپردند. به نوعی می توان گفت که در حال مدیریت آلبوم مرتضی هستم. زیرا همیشه او نسبت به احساس من حس خوبی داشت و همین موضوع باعث شده که مصطفی و سایر اعضای خانواده، نسبت به بنده اعتماد داشته باشند. دلیل تغییر تاریخ انتشار آلبوم هم دقت و وسواس من و سایر عوامل تولید بود. تنها هدف ما این است که اثری شایسته جایگاه و طرفداران مرتضی منتشر شود و وظیفه ای که بر ما محول شده را به خوبی انجام دهیم.

     

    *عوامل تولید چه کسانی هستند؟

    تمامی ترانه ها و آهنگها توسط «مهرزاد امیرخانی» و مرتضی پاشایی سروده و ساخته شده است. ابتدا سه قطعه در اختیار من بود ولی قرار شد که شش قطعه را تنظیم کنم. آقایان «کوشان حداد»، «مهران عباسی» و «میلاد ترابی» هم در این بخش حضور دارند. قطعات بسته شده و مراحل پایانی را طی می کند. حتما اصرار نداشتیم که آلبوم در سال 93 عرضه شود و به امید خدا در فصل اول سال 94 شنونده این آلبوم خواهیم بود. به محض صدور مجوزهای نهایی آلبوم، روند تکثیر آغاز و پخش اثر انجام می شود. تلاش می کنیم که این مجموعه به بهترین شکل ممکن، روند میکس و مسترینگ را طی کند. این آخرین صداهایی است که از مرتضی داریم و می خواهیم که احساسش به خوبی منتقل شود.

     

    *خود مرتضی تا چه مرحله ای در جریان تولید آلبومش حضور داشت؟

    او یک موزیسین و تنظیم کننده بسیار خوب بود. از همین رو حس مد نظرش برای تنظیم را در اتود کارها، مشخص کرده بود. حتی در فقدان او هم کاملا می دانیم که چه سبک و حسی را مدنظر داشت و همین موضوع به من بسیار کمک کرده است.

     

    *پس یعنی تمامی تنظیم ها پس از فوت او انجام شده است؟

     قطعه نگران منی، که قبلا قرار بود «نگران توام» نام داشته باشد، قرار بود در آلبوم قرار بگیرد اما به عنوان تیتراژ برنامه «ماه عسل» ارائه شد. تنظیم این کار و «اسمش عشقه» را در زمان حیات مرتضی انجام دادیم. سایر تنظیم ها پس از آن اتفاق تلخ انجام گرفته است.

     

    *انتخاب تنظیم کننده ها و پیگیری این بخش از تولید فقط با نظر شما انجام شده است؟

    خیر. من و مصطفی پاشایی با هماهنگی کار تنظیم آلبوم را دنبال می کنیم. سعی کردیم دوستانی برای این بخش انتخاب شوند که  خود مرتضی نسبت به کار آنها حس خوبی داشته است. همچنین من و مصطفی هم تصمیم گرفتیم کارها را برای تنظیم در اختیار کسانی قرار دهیم که می توانند بهترین ها را ارائه کنند.

     

    *این روزها برخی می گویند که بهتر است آلبوم مرتضی اصلا منتشر نشود زیرا اگر این کار مورد نقد قرار بگیرد، خود او حضور ندارد از کارش دفاع کند. نظر شما چیست؟

    درست است که آلبوم حس جدیدی دارد ولی در همان چارچوبی قرار دارد که طرفداران مرتضی از او قبول کرده بودند و دوست داشتند. احساس می کنم این قطعات به حس مردم و مخاطبان نزدیک است. به نظر من آلبوم مرتضی بسیار ارزشمند است.

     

    *درست است که می تواند طرفداران مرتضی را راضی کند ولی آیا منتقدان موسیقی و آنها که طرفدارش نیستند هم راضی خواهند شد؟

     

    اعتقاد دارم که این آلبوم به حس مردم بسیار نزدیک است. اگر می خواهند آلبوم مرتضی را نقد کنند باید شرایط سخت ما را هم در نظر بگیرند. او حضور ندارد و همه چیز را بر مبنای ذهنیت و نگرش گذشته و اتودهای به جا مانده از مرتضی پیش می بریم تا آنی بشود که خودش دوست داشت. البته قطعا خروجی کار آن چیزی نیست که خودش دوست داشت ولی سعی می کنم تا هفتاد یا هشتاد درصد به احساس مرتضی نزدیک باشد.

    برای نقد آلبوم پاشایی، باید شرایط سخت ما را هم در نظر بگیرند

    منبع: موسیقی ما


    -2


    مرتضی پاشایی, آلبوم اسمش عشقه, احسان خواجه امیری, رضا صادقی, محمد علیزاده, مهدی یراحی, مهرزاد امیرخانی, میلاد ترابی, معین راهبر

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    ورود به انجمن هواداران خوانندگان
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group