به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » بچه محلي در جغرافياي تلويزيون

    مورد علاقه

    بچه محلي در جغرافياي تلويزيون

    پيش از اين نيز عمو پورنگ را در شبکه دو ديده بوديم، با برنامه هايي که براي کودکان ساخته بود. حال و زبان او را هم مي شناسيم که چه سنخيتي با زبان و دنياي کودکانه داشت و البته هنوز هم چنين است، اما تغيير سياست ها و تحولاتي که در مديريت شبکه دو به وجود آمده، موجب شده تا برنامه او نيز لحن و رويکرد اجتماعي به خود گرفته و سويه عمومي تري پيدا کند. سري جديد برنامه عمو پورنگ همزمان با ماه مبارك رمضان و با بازي داريوش فرضيايي، بهنوش بختياري، ‌نادرسليماني، حديث فولادوند و امير نوري روي آنتن شبكه دو رفته است و همين حضور بازيگران نشان مي دهد که با برنامه متفاوتي از عمو پورنگ مواجه هستيم. «محله گل و بلبل» به تهيه كنندگي مسلم آقاجان زاده و كارگرداني احمد درويش عليپور، ويژه برنامه گروه كودك و نوجوان شبكه دو است. يکي از مهمترين تغييراتي را که مي توان در سري جديد شاهد بود و مصداقي ازتحولات تازه دانست، لوکيشن و ساختار اجرايي آن است. در واقع برنامه عمو پورنگ برخلاف سري هاي گذشته كه به صورت استوديويي با حضور كودكان و نوجوانان اجرا مي شد،‌ اين بار ساختاري نمايشي دارد و همه ماجراهاي آن در يك محله خيالي و با حضور شهرونداني كه هر كدام دغدغه هاي متفاوتي دارند، پيگيري مي شوند. همين نگرش شهري/ اجتماعي موجب شده تا مفاهيم و موقعيت هاي دراماتيکي که بستر داستان پردازي عمو پورنگ قرار گرفته در دايره وسيع تري از مسائل اجتماعي قرار بگيرد و به نوعي بين زيست فردي و زيست اجتماعي پيوند معناداري برقرار کند. ضمن اينکه مفاهيم اخلاقي که از طريق اين برنامه و نمايش هايش به مخاطب منتقل مي شود، فراتر از يک پيام کودکانه بود و مي توان گفت که مفاهيم و ارزش هاي انساني است. سري جديد برنامه پورنگ به موضوعات اجتماعي مثل آداب و مراعات‌هاي اخلاقي، روحيه پهلواني و كمك به همنوع، فرهنگ شهر نشيني و مطالعه و كتابخواني توجه ويژه اي دارد و با تدارك روايت هاي جذاب و رواني، مي كوشد رفتارهاي اجتماعي درست را به كودكان بياموزد. در واقع محله گل و بلبل چنانچه از نامش پيداست، تلاش مي کند تا همه عوامل و عناصري که موجب همزيستي مسالمت آميز و زندگي جمعي بهتر مي شود را به کودکان و نوجوانان آموزش داده و فرهنگ سازي کند. اين برنامه بيشترين حجم بار آموزشي خود را بر پرورش و تربيت هوش اجتماعي گذاشته است که از حيث تربيتي و آسيب شناسي آموزش و پرورشي يکي از چالش هاي بزرگ تربيتي ماست، به اين معني که نظام آموزشي ما کمتر به رشد هوش اجتماعي و آموزش مهارتهاي اجتماعي توجه کرده است و اکنون شبکه دو با رويکرد جديد خود که به يک شبکه اجتماعي تبديل شده، تلاش مي کند اين خلا را جبران کند و ساخت برنامه هايي از جنس محله گل و بلبل مي تواند در اين زمينه اقدام مناسبي باشد. در واقع برنامه گل و بلبل نه فقط جهت سرگرمي و اوقات فراغت که در جهت آموزش و اعتلاي فرهنگ شهروندي حرکت کرده و تاثيرات آن مي تواند در بلند مدت تغيير برخي نابهنجاري هاي اجتماعي و تقويت برخي ارزش هاي رفتاري در جامعه باشد. کاريزماتيک بودن عمو پورنگ و تاثيراتي که حرف هاي او روي بچه ها مي گذارد مي تواند به شدت در نهادينه کردن الگوهاي صحيح رفتار اجتماعي در بلند مدت و حتي ميان مدت موثر باشد.

    يکي از امتيازات اين برنامه در نوع طراحي و دکوربندي آن است که اتفاقا انتخاب اين فرم با محتوي و درونمايه برنامه نيز ارتباط و همبستگي منطقي دارد. در واقع دکور «محله گل و بلبل» با استفاده از مولفه هاي معماري ايراني - اسلامي ساخته شده و براي نخستين بار در آن شاهد بازسازي فضاي «زورخانه» در يک مجموعه تلويزيوني مخصوص کودکان خواهيم بود. اين دکور فارغ از جذابيت هاي بصري که براي کودکان دارد، مي تواند نماد و نشانه هاي فرهنگي و تمدن ايراني - اسلامي را نيز براي آنها جلوه گر کرده و با مولفه هاي فرهنگ بومي آشنا کند. قرار گرفتن عموپورنگ محبوب در اين دکور مي تواند به خود دکور و زيبايي شناسي سنتي آن نيز اصالت بخشيده و حس خوبي را در مخاطب برانگيزد.
    اين برنامه يک جور بچه محل بودن، هم محلي بودن و برخي خرده فرهنگ هايي که امروزه به واسطه زندگي آپارتماني و مدرن به حيطه فراموشي سپرده را دوباره زنده مي کند و به نوعي در ايجاد حس تعلق و هويت اجتماعي کودکان و نوجوانان موثر است. ما به برنامه هايي از اين دست نيازمنديم تا به ويژه نوجوانان ما که ازحيث روانشناختي در حال عبور از اين دوران و بحران هويت نوجواني هستند، بتوانند به درک بهتري از خود و جامعه رسيده و بين هويت فردي و اجتماعي او ارتباط منطقي برقرار کنند. محله گل و بلبل کانون تجمع همه نوجوانان ايراني است که اگرچه از حيث جغرافيايي از هم فاصله دارند اما در جغرافياي تلويزيون بچه محل هم به حساب مي آيند.

    بچه محلي در جغرافياي تلويزيون

    منبع: http://www.banifilm.ir


    0


    محله گل و بلبل, عمو پورنگ, داريوش فرضيايي, بهنوش بختياري, ‌نادرسليماني, حديث فولادوند, امير نوري

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    ورود به انجمن هواداران مجریان
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group