به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » » جریانی مشکوک، مخالف اسکار رفتن «فروشنده»

    مورد علاقه

    جریانی مشکوک، مخالف اسکار رفتن «فروشنده»

     طبق روال هر سال در این مقطع که تب انتخاب یک فیلم از کشورهای صاحب سینما در دنیا برای معرفی به اسکار بالا می گیرد، امسال نیز شاهد همین وضع هستیم. هر چند امسال به دلیل آنکه «فروشنده» اصغر فرهادی توانست در جشنواره کن دو جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند، این فیلم را باید مهمترین گزینه حاضر برای معرفی به اسکار دانست. به ویژه زمانی که بدانیم فیلم های تحسین شده در کن اغلب روی خوشی از اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینما یا همان اسکار دیده اند. هر چند تا برگزاری هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار که ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ (یکشنبه هشتم اسفند ۹۵) خواهد بود، چند ماه باقی مانده، اما فرصت چند روزه پایانی برای معرفی نماینده ایران، فضایی در اختیار برخی رسانه ها قرار داده که با اهداف بعضاً جناحی یا سیاسی، فیلم هایی خاص را به عنوان تنها گزینه مناسب برای معرفی به اسکار ارزیابی کنند.

    این در حالی است که از میان گزینه های موجود و با هر معادله ای، تنها «فروشنده» از اقبال نسبی برای پذیرفته شدن به عنوان نماینده کشورمان در این رویداد مهم سینمایی برخوردار است و امید می رود کاندیدا یا برنده شود. همانطور که دریافت جوایز در کن روی توفیق بالای این فیلم در اسکار، صحه می گذارد. نمونه اش را در سال های گذشته به خاطر داریم. فیلم فرانسوی «آرتیست» در سال ۲۰۱۱، یا «نبراسکا» در سال ۲۰۱۴ و نیز «حرامزاده های لعنتی» در سال ۲۰۰۹ یا قبل تر از اینها «پیانو» در سال ۱۹۹۲ و «فریادی در تاریکی» محصول ۱۹۹۸ و… همگی نمونه های خوبی هستند که هر یک پس از دریافت جایزه یا کاندیداتوری در کن، اسکار را هم فتح کردند. حالا هم «فروشنده» در چنین جایگاهی ایستاده است؛ چه از اصغر فرهای، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی خوشمان بیاید یا خیر و چه «فروشنده» را تحسین کنیم یا تقبیح، اینها همگی در اسکار شانس بیشتری نسبت به دیگر نام های مطرح شده خواهند داشت. نگاه فراجناتی و واقعگرایانه در انتخاب فیلم مناسب و باب طبع اعضای آکادمی می تواند رویکرد صحیح را در گزینش فیلم «فروشنده» تبیین و تعیین کند. شاید سال گذشته زمانی که فیلم «محمد (ص)» از میان رقبایی چون «در دنیای تو ساعت چند است»، «رخ دیوانه»، «شیار ۱۴۳»، «قصه ها» و «ماهی و گربه» برای معرفی به اسکار ۲۰۱۶ انتخاب شد، حتی مخالفان ساخته مجید مجیدی هم نمی توانستند شانس بیشتری برای آثار نام برده قائل شوند. به ویژه آنکه نشریه معتبر ورایتی نیز به تقدیر از این فیلم و انتخاب آن پرداخت و از اقبال خوب آن در اسکار سخن گفت. هر چند نتیجه، یک ناکامی تمام عیار بود. امسال اما «فروشنده» بر تارک گزینه ها یا گزینه سازی های موجود می درخشد. اینکه از «ایستاده در غبار» یا حتی «لانتوری» به عنوان آلترناتیوهای جدی فیلم فرهادی نام برده می شود، قطعاً با توجه به کارنامه جوایز و افتخار آفرینی های آن دو با احترام به سازندگانشان، نمی توان بخت آنها را برای نامزدی یا دریافت جایزه اسکار تضمین کرد.

    یک مقام مسوول در گفت و گو با بانی فیلم:

    فعلاً اعلام یک نام درست نیست

    این در حالی است که یک مقام سینمایی اعتقاد دارد تا پایان پروژه انتخاب قطعی باید صبور بود.

    آرش امینی، مدیر کل امور بین الملل سازمان سینمایی وزارت ارشاد در این باره به بانی فیلم می گوید: «به این دلیل که هنوز شورایی که هر سال برای تعیین فیلم های کاندیدای اسکار تشکیل می شود، کار خود را آغاز نکرده است، نمی توانیم در مورد گزینه های احتمالی به قطعیت برسیم».

    او ادامه می دهد: «فعلاً نمی توانیم قضاوت درستی در این باره داشته باشیم. من هم تعدادی از فیلم ها را ندیده ام و گفتن نظر شخصی خودم در مورد اینکه ممکن است چه فیلم هایی به اسکار بروند یا کدام یک صلاحیت بیشتری دارند، در حال حاضر درست نیست».

    با این وجود به نظر می رسد سازمان سینمایی هنوز به قطعیت برای معرفی یک فیلم به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ نرسیده است و امید می رود جریان سازی های سطحی، تأثیری منفی در این باره نداشته باشند.

    جریانی مشکوک، مخالف اسکار رفتن «فروشنده»

    منبع: بانی فیلم


    0


    اصغر فرهادی, شهاب حسینی, ترانه علیدوستی

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    ورود به انجمن هواداران ترانه علیدوستی
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group