به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » واکنش هنرمندان به درگذشت بانوی تئاتر ایران

    مورد علاقه

    واکنش هنرمندان به درگذشت بانوی تئاتر ایران

    محمدعلی نجفی: بازیگری برای هما روستا تنها یک حرفه نبود
    محمدعلی نجفی کارگردان سینمای ایران که تجربه همکاری و کارگردانی در اولین فیلمِ زنده یاد هما روستا پس از پیروزی انقلاب را داشته درباره ویژگی های حرفه ا ی وی به بانی فیلم می گوید: همکاری با هما روستا در فیلم «گزارش یک قتل» تجربه باارزشی بود که در سال 1365 اتفاق افتاد. وی درباره پیشینه آشنایی اش با هما روستا افزود: این آشنایی به زمان تدریس من و مرحوم حمید سمندریان در دانشکده هنرهای زیبای تهران برمی گردد. در آن زمان من در حال چیدمان گروه بازیگری «گزارش یک قتل» بودم. طی تستی که از مرحومه هما روستا گرفته شد من با ایشان آشنا شدم در حالیکه نمی دانستم همسر مرحوم سمندریان هستند . در ادامه وی را برای فیلم برگزیدم. رابطه نزدیک و خوبی با ایشان داشتیم تا آخرین باری که در تشییع مرحوم سمندریان دیدم.
    وی با بیان اینکه قبل از فوت آقای سمندریان ، قطب الدین صادقی خبر ابتلای زنده یاد روستا به بیماری سرطان را به اطلاع من رساند، گفت: بعد از آن دو بار ایشان را دیدم. وی فوق العاده برای کارش اهمیت قائل بود و بسیار جدی با نقشش ارتباط برقرار می کرد. تجسم واقعی یک هنرمند بود که بازیگری برایش تنها یک حرفه نبود و زندگی اش محسوب می شد.  
    پرویز پورحسینی:  یادشان گرامی باد...
    پرویز پورحسینی نیز طی یادداشتی که به بانی فیلم ارسال داشت، در مورد زنده یاد هما روستا می گوید: بی شک هما روستا از بازیگرانی بود که با رفتن شان جایگزینی ندارند، مثل خانم جمیله شیخی که هرگز بازیگری با آن استایل جایگزینش نشد. شاید سال ها طول بکشد که بازیگران پرتوان نسل های بعدی بتوانند جای آنها را پر کنند. خانم روستا بازیگری بود که دانش و تجربه و استعداد را یک جا در خود داشت. او یار و همکار همسر و استادش حمید سمندریان بود که چه در کار و چه در زندگی یکدیگر را یاری و تکمیل می کردند. سمندریان وقتی بیمار بود خانم روستا با وجود بیماری او را پرستاری می کرد و هیچگاه گلایه ای نکرد. بعد از او شاگردانش را زیر پر و بال گرفت و آموزشگاه سمندریان را برپا نگه داشت. حضور بی نظیر و موثری در تئاتر و سینمای این سرزمین داشت. آخرین کاری که افتخار همکاری با ایشان را داشتم تله تئاتر «به سوی دمشق» بود به کارگردانی حمید سمندریان که اولین معلم من نیز بود. یادشان گرامی باد.
    علی نصریان: شوکه ام...
    علی نصیریان نیز که از خبر درگذشت هما روستا بسیار متاثر شده بود، به بانی فیلم گفت: به جز تاسف درباره همکاری که طی مدت ها کار حرفه ای چیزی جز مهربانی از او ندیده بودم چیزی نمی توان بگویم. هم بازی شدن در تئاترهای بسیاری از جمله «بازرس گوگول» و سریال های تلویزیونی به کرات به من ثابت کرد که هما روستا از بازیگران ارزشمند این سرزمین هستند.
    اکبر زنجان پور: چگونه حق مطلب را درباره هما روستا ادا کنم؟
    اکبر زنجان پور بازیگر سینما و تئاتر ایران با بیان اینکه نمی توان با گفتن چند جمله حق مطلب را درباره فردی چون هما روستا ادا کرد، به بانی فیلم گفت: اولین پروژه مشترک من با هما روستا در فیلم «گزارش یک قتل» بود. وی کسی بود که به معنای واقعی عاشق کارش بود. با همبازی های خود نهایت همکاری و یاری را می رساند.
    زنجان پور با بیان اینکه در تئاتر تلویزیونی«جان گابریل بورکمن» یکی از آثار هنریک ایبسن با ایشان همبازی بودم، اظهار داشت: این تئاتر به کارگردانی حسن فتحی باعث شد تا هر چه بیشتر با زوایا و ویژگی های مثبت شخصیتی و حرفه ای ایشان آشنا شوم. چند سال پیش و قبل از فوت آقای سمندریان از رنج ایشان ناشی از بیماری سرطان مطلع شدم. به هر حال یکی از زنان ارزشمند عرصه تئاتر و سینما را از دست دادیم.
    ایرج راد: تا آخرین لحظات از کار دست نکشید
    ایرج راد، با اظهار تاسف از این اتفاق و ایشان در این یک سال اخیر از این بیماری بسیار رنجور شده بودند، افزود: چند ماه پیش یک اثر نمایشنامه خوانی برای بیماران خاص آماده کرده بودند. من از ایشان پرسیدم شما با این وضعیت چگونه این کار را انجام می دهید؟ وی گفت تا زمانی که انسان نفس می کشد باید کار کند و این بسیار قابل تقدیر است که ایشان با روحیه بسیار مثبتی با این وضعیت اسفناک برخورد می کردند.
    وی ادامه داد: در سال  1348 با خانم روستا در اداره تئاتر آشنا شدم. اولین کار مشترک مان نیز نمایش «بازرس» به کارگردانی آقای انتظامی و آخرین کار نیز تئاتر «مرده های بی کفن و دفن» به کارگردانی مرحوم سمندریان بود که در سال 58  در تالار وحدت به روی صحنه رفت. رئیس خانه تئاتر در ادامه بیان داشت: ایشان زمانی که پس از سال ها تحصیل و زندگی از خارج کشور به ایران بازگشتند بسیار جوان بودند و از نظر چهره و فیزیک مناسب کارهای تصویری بودند بنابراین سعی بسیاری شد تا وی را به عرصه کارهای تصویری تجاری بکشانند، اما هما روستا مقاومت کرد و با وجود امکاناتی که برای وی وجود داشت به تئاتر حرفه ای و کارهای اصیل و با هویت پرداخت زیرا کیفیت اثر همواره برایشان مهم بود؛همین عامل باشد تا وجهه و اعتبار خاصی در عرصه هنر پیدا کند.
    راد به بیان ویژگی های حرفه ای و شخصیتی ایشان پرداخت و گفت: مبادی آداب؛ وقت شناس و متعهد به کار بود. ضمن اینکه اوایل بازگشت شان به ایران  لهجه ای داشتند که برای حذف آن به شدت روی کار می کردند. برخورد و روابط اجتماعی شان بسیار محترمانه و انسانی بود و وضعیتی را در روابط کاری و اجتماعی اش لحاظ می کرد که احترام متقابل همواره حفظ شود و هرگز ندیدم با کسی برخوردی داشته باشند. زمانی که ایشان با مرحوم سمندریان ازدواج کرد تحول خاصی در زندگی کاری شان پدید آمد. ضمن اینکه هم زنده یاد سمندریان و هم ایشان مسائل کاری و زندگی خصوصی شان در جایگاه خود قرار داشت.
    وی در پایان افزود: ایشان تا آخرین روزها نیز که برای درمان به خارج از کشور رفت، برای نواختن زنگ آغاز یکی از تئاترها به خانه هنرمندان آمد و تا آخرین لحظات نیز حضور فعال در عرصه های هنری را تعطیل نکرد.
    می روم و سالم برمی گردم...
    علی رفیعی کارگردان تئاتر نیز با بیان اینکه در این مواقع خلع سلاحم، اظهار داشت: هنوز اندوه مرحوم سمندریان از یادمان نرفته که مرگ همسر محترم ایشان را باید درک کنیم. وی ادامه داد: دنیای تئاتر یکی از بازیگران ارزشمند خود را از دست داد و یک انسان درخشان و باقی ماندنی در اذهان به جای گذاشت. مرگ ایشان را به فرزندشان کاوه سمندریان، خانواده شان و خانواده مرحوم سمندریان تسلیت می گویم. رفیعی با بیان اینکه با حمید سمندریان در دانشگاه تهران آشنا شدم و طراحی یکی از آثار ایشان را بر عهده گرفتم، افزود: امروز که سر تمرین آمدم و این خبر تلخ را شنیدم بغض در گلویم آمده و جالب اینکه امروز بی مهابا و بدون اطلاع از این خبر پیراهن سیاه را انتخاب کردم؛ نمی دانستم که بناست این لباس معنایی پیدا کند.
    او در پایان گفت: خانم روستا را دو روز قبل از رفتن به آمریکا دیدم و با خوشبینی و روحیه مثبتی که داشت گفت می روم و سالم برمی گردم و تئاتر کار خواهیم کرد؛ اما انگار قرار نبود این اتفاق بیفتد.
    عزت ا... مهرآوران: باور کنیم صحنه خالیست...
    بانوی عشق وتئاتر، هماروستا، شتابان گیسو به مهتاب گره زد تا خود را به استاد برساند،هنوز داغدار استاد گریه درحنجره مان مانده، خانم صحنه های جان درغربت، جان داد، حالا باید چراغی بدست بگیریم، زنی عاشق را در بی کسی عشق پیدا کنیم، لحظه ای در پیکر تاتر بدمد، تا این هنرنیم جان، درهوای سوگینه این عزیزان نشتابد بسوی آنان، تئاتر خسته، دلگیر، بیگانه، تاکجا سیاه پوش بی کسی هی بیفتد، برخیزد، با پیکری زخم خورده، برای دلم سوگوارم، تاکمی عادت می کند، کسی از جلومان می رود، قهر می کند، جای خالیش را به هیچ کس نداده تادمی دلخوشی، امیدکی، انتظاری، باچشم گریان، بغض می ترکانم، تا باورکنم خانه استاد، خالی، صحنه، خالی، جامعه تئاتر بی پشت و پناه... روانشان شاد، جفت دلداده تئاتر...
    یادداشت ابراهیم حاتمی‌کیا
    ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان نامی سینمای کشورمان و سازنده آثار ماندگار سینمای دفاع مقدس در پی درگذشت هما روستا یادداشتی را در فضای مجازی منتشر کرد.
    به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  متن کامل این یادداشت به این شرح است:«پائیز را چه سخت آغاز کردی.
    هنوز در حیرت و عزای مسافران کعبه بودیم که خبر آمد هما روستا پر کشید. بانوی کرخه تا راین از ساحل اقیانوس غربت راهی سفر ابدیت شد. هما روستا دیر آشنایی بود که همدیگر را در کنار رود راین یافتیم و این آشنایی سالیان سال به بهانه‌های مختلف تجدید شد. او در پیله خانواده ما همچون لیلای کرخه تا راین نفوذ کرد و این میسر نبود مگر بخاطر منش مهربانانه این بانوی هنرمند، که وجودش از هنرش پیشی داشت. هما روستا بانوی فرهیخته هنر نمایشی این سرزمین، نمونه متانت در رفتار و مناعت طبع در انتخاب نقش ها بود و در هر نقشی ظهور کرد ، ماندگار شد. خدایش بیامرزد و او را قرین رحمت خویش سازد».    الهی آمین.
    واکنش محمد علی کشاورز به درگذشت هما روستا
    محمد علی کشاورز در پی درگذشت هما روستا متن پیامی را منتشر کرد.
    به گزارش ایسنا، این بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر و تلویزیون در این متن آورده است: «هما روستا درگذشت.
    خبری بسیار تلخ و ناگوار. با شنیدن این خبر به یاد خاطرات دوری افتادم. اولین کار صحنه‌ای این بانوی هنرمند که تازه وارد 30 سالگی شده بود، نمایش «بازی استریندبرگ» به کارگردانی زنده‌یاد حمید سمندریان. اسماعیل شنگله و من در کنار هما روستای نازنین ایفاگر نقش‌های این نمایش بودیم و چقدر خوش درخشید.»
    کشاورز در این متن که در صفحه اینستاگرام‌اش منتشر کرده، آورده است: «در آخرین تماسی که با هم داشتیم قرار شد هر دو صحیح و سلامت مجددا یک کار تئاتر بکنیم. اما حیف و صد حیف... تسلیت به کاوه عزیز، خانواده محترم و همه جامعه هنری و مردم این سرزمین، روحت شاد.»
    پوران درخشنده: باورم نميشه كه هماي عاشق نباشه اون همه شور و شيدايي نباشه نميتوانم اون همه شور وكلكل كردن با نقشش را فراموش كنم چقدر عاشقانه سر جلسات تمرين با عطيه حاضر ميشد تا پاسي از شب ميماند كه او را بيشتر كشف كند و بازافزيني كند تجربه كاركردن با او و همذات پنداريش با شخصيت شكيبه فيلم ًپرنده كوچك خوشبختي را هرگز فراموش نخواهيم كرد نازنين بانو...روحش شاد ويادش مانا در دل وجان.
    پرویز پرستویی: درگذشت بزرگ بانوی سینما تاتر وتلویزیون هما روستا همسر زنده یاد استاد سمندریان را به جامعه هنری و فرزند بزرگوارش تسلیت عرض میکنم.
    باران کوثری: هنرمند ماند و هنرمندانه زندگی کرد.
    بهناز جعفری: بانوى مهربان هنرمند...عزيزهميشه نگران من...حالا وقت آرامش است وبس!
    پولاد کیمیایی: واقعا نميدونم شايعه است يا نه ولي اميدوارم كه باشه شنيده ام بانو هما روستا از بين ما رفت ...خدا رحمت كنه ...تسليت به همه خانواده تئاتر و سينما

    واکنش هنرمندان به درگذشت بانوی تئاتر ایران

    منبع: بانی فیلم


    +3


    هما روستا, محمدعلی نجفی, پرویز پورحسینی, علی نصریان, اکبر زنجان پور, ایرج راد, ابراهیم حاتمی‌کیا, محمد علی کشاورز, پوران درخشنده

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    ورود به انجمن هواداران بازیگران
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group