به شبکه اجتماعی کلوب هواداران خوش آمدید .

 » » بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

    مورد علاقه

    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

    علی زارعان:
    «محله گل وبلبل» بزرگترین  دکور کودک بعد از انقلاب را دارد

    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

     

    علی زارعان مدیر گروه کودک شبکه دو سیما که در گذشته مدیر گروه کودک شبکه 5 را بر عهده داشته است، در حال حاضر برنامه های متفاوتی را برای گروه کودک در نظر دارد. او درباره برنامه های کودک امروزی توضیح می دهد:« امروز نمی توانیم منکر تاثیر کمبود بودجه بر تولیدات بدانیم.به هر حال بحران مالی در کیفیت تاثیر می گذارد، اما نمی توانیم منکر تلاش در ایجاد برنامه های متنوع شویم. در نظر داریم که در بخش های خردسال، کودک و نوجوان، برنامه هایی با توجه به بررسی ایده توسط اتاق فکرمان ایجاد کنیم. برنامه های ما در بخش نوجوان یک مقدار کمبود دارد ، اما در بخش کودک و خردسال برنامه های مناسبی را پخش کرده ایم. بسیاری از همکاران در زمینه کودک پیشنهاد ها و نظرهایشان را در دفتر من مطرح می کنند و بنده از ساعت 10 تا 15 آماده گفتگو با عزیزان هستم». وی در ادامه از برنامه های کودک در حال پخش می گوید:«در بخش کودک اتفاق های درخشانی داریم. ما در مرکز تحقیقات و نظر سنجی صدا و سیما هر فصل نظر سنجی انجام می دهیم. در حال حاضر برنامه«محله گل و بلبل» طبق نظر سنجی ها 80 درصد رضایت بیننده را به همراه داشته است.این برنامه بزرگترین دکور بعد از انقلاب را دارد و همچنین افراد مطرح حوزه تصویر در این برنامه فعالیت می کنند. ما می بینیم که عمو پورنگ چه تنها و چه در یک شهر اجرای برنامه باشد، همچنان محبوب است.محتوای این برنامه توسط روانشناس اقای هاشمی نظارت می شود و خوشبختانه مخاطب زیادی به خود اختصاص داده است. تنها در برخی بخش ها مثل نوجوان کاستی هایی است، اما با توجه به آغاز برنامه های نوجوان در فصل پاییز مطمئنا تغییرات خوبی را حس خواهید کرد. به هر حال تا حدی کمبود هایی برای بخش خردسال هم احساس کردیم، اما در نیمه دوم پاییز این بخش هم با تحول خوبی رو به رو می شود. وی در پایان اشاره می کند:« اینکه ریتم برنامه ها پایین به نظر می‌رسد، بنا به دلایلی علمی است. بر اساس روانشناسی پیاژه، ما باید از ریتم بالا جلوگیری کنیم.در ضمن همانطور که جنس موسیقی ما با موسیقی غرب متفاوت است و ما نباید بی دلیل از فلسفه دیگر نقاط جهان پیروی کنیم. ما گاهی فریب فرآیند بصری دنیا را می خوریم، در حالیکه در همه جای دنیا با توجه به سن کودک به او خوراک می دهند. قطعا اگر فروشنده بازی رایانه ای به فرد 10 ساله بازی فرد 18 ساله را بفروشد، جریمه می شود. اینکه امروز کودکان بدون درک درستی از موسیقی به سبک جاز علاقه مند هستند، دلیلش همین پیروی های اشتباه است، در نتیجه افزایش ریتم و ایجاد موسیقی تندتر در فضای برنامه ها ما را از مطلوبمان دور می کند. برنامه «کمی پنجره» را به زودی با هدف ایجاد انگیزه و آشنایی نوجوان با  ادبیات پخش خواهد شد.اینکه کودکان را در بعضی از برنامه های مشاعره بزرگسالان می بینیم که شعرهای سنگینی از قرن مثلا 7 حفظ کرده اند، بسیار اشتباه است. انسان باید متناسب با فهم و روحیات سن خود رشد کند و چنین کاری مانع رشد صحیح و رشد کودک می شود. همچنین برنامه دیگری به نام «نوار مرزی» را با انگیزه آشنایی بیشتر با اندیشه و فرهنگ شهر های مختلف مرزی پخش می شود. این برنامه درباره خانواده ای است که بنا به ماجرایی مجبور به سفر در شهر های مرزی می شوند. برنامه ای هم به قصد آموزش نقد برای نوجوانان تهیه کرده ایم. برنامه های زیادی آماده داریم ، اما تنها چند کار را نام بردم که از تحول برنامه های کودک بر اساس علم و اندیشه اطلاع بدهم. تنها بدانید که ما گردنبند رسانه ای برای خردسال، کودک و نوجوان فراهم کرده ایم که از شش برنامه تشکیل می شود».

    کرامتی :
    وقتی ایرانی بودن از زندگی دور شده چرا در رسانه بر خلاف این را نمایش می دهیم

    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

     

    مسعود کرامتی بازیگر و کارگردان در بسیاری از کارهای کودک از جمله«پاتال و آرزوهای کوچک» و «کو و «خانه ما» بوده است. وی درباره معضلات کار کودک توضیح می دهد:«الان برنامه کودک نداریم. یک مجری میاد و حالا اگر جذاب باشد، محبوب می شود ، اما المان های مورد نیاز برنامه کودک این ها نیست.حالا اینکه بعضی برنامه ها دکور بهتری نسبت به سابق دارند، نباید دلیلی برای فخر فروختن و خوشحالی سازمان شود.متاسفانه تنوع در برنامه سازی کودک پایین آمده است و البته این مشکل در تولیدات کلیه بخش های تلویزیون حس می شود. متاسفانه دیگر سریال برای بخش کودک و نوجوان نداریم و باید بدانیم که اگر سریالی برای این گروه سنی ساخته می شود، متناسب با کودک و نوجوان امروز ساخته شود». او در ادامه می افزاید:«مشکل من موضوع بحث است. صحبت از چیزی است که نیست. در حال حاضر را نمی دانم، اما تا همین چند سال پیش مجری با جمعی از بچه ها حضور داشت و چند تماس تلفنی هم بر قرار می شد. همچین برنامه ای حتی اگر توسط عده ای دیده می شود، نباید به عنوان نقطه قوت برنامه در نظر گرفته شود. به هر حال وقتی تنوع کار ها کم است ، یک کار تماشاگر پیدا می کند، اما این تماشاگر از بین چند انتخاب این برنامه را انتخاب می کند؟. در حال حاضر تنها برنامه «کلاه قرمزی» جذابیت دارد که به نظر من اصلا برنامه بزرگسال محسوب می شود. به جز یک سری مسائل تربیتی که مجری اشاره می کند، بقیه برنامه و صحبت ها و حتی مهمان هایش هیچ کدام ربطی به کودک ندارد.بعضی اوقات هم فکر می کنیم که فقط کودک بخندد ، در حالیکه الکی خنده نشان دادن حتما منجر به شادی نمی شود.این تصور نشان از نگاه بالا به پایین ما نسبت به کودک و در نتیجه عدم شناخت ما نسبت به اوست». وی در پایان اشاره می کند:« جامعه ما امروز جامعه آشفته ای است و تعاریف ما از زندگی ربطی به زندگی امروز ما ندارد. اینکه ما دوست داریم کودک با فرهنگ مورد نظر ما رشد کند تنها یک خواسته است ، اما باید ببینیم کودک ما در چه واقعیت هایی قرار گرفته و چه می بیند. ما در برنامه هایمان از مدینه فاضله ای حرف می زنیم که در واقعیت زندگی دیده نمی شود.رسانه باید نمایی از زندگی ما باشد و تاثیرات را با برنامه هایی هماهنگ با فرهنگ مردم شکل بگیرد. اینکه رسانه متکلم وحده ای باشد که فقط حرف بزند و بگوید که تو فقط بشنو، هیچ تاثیری ندارد، خوب مخاطب ما به خصوص کودک از ما رو بر می گرداند و به سمت رسانه های دیگر می رود. حداقل اگر متناسب با روحیه آن ها حرف هایمان را بزنیم و از نگاه کودک و نوجوان به ساخت برنامه بپردازیم ، اتفاق خوبی می افتد. مسئولانی که سعی به پخش برنامه هایی آرمانی دارند، آیا کودک خودشان در خانه و معاشرت هایش نسبت به فضای ایرانی پیش می رود؟ باید راه هایمان را تغییر دهیم».

    گلی:
    با وجود اینترنت ما نمی توانیم به عنوان نیروی بازدارنده عمل کنیم

    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

     

    حمید گلی از مجریان و بازیگران برنامه محبوب «فیتیله ای ها» است. او در حال حاضر در باره برنامه های کودک و محتوای کار ها توضیح می دهد:«در رابطه با کودکان باید بگویم که سرعت اطلاع رسانی انقدر بالا رفته که او دیگرصبر و حوصله کودک دیروز را ندارد.طبق گفته امیرالمومنین ما بچه خودمان  را باید طبق شرایط زمان خودمان تطبیق دهیم. ما برای ساخت برنامه ها باید به نظریه های روانشناسی مختلفی نگاه دقت کنیم.باید هماهنگ با فضای بچه ها پیش برویم، بچه آنچه که می بیند و می شنود را عمل می کند». وی در ادامه می افزاید:«معضلی که در همه حیطه های رسانه ملی دیده می شود، تولید پایین است. اگر طرح خوبی هم داشته باشیم ، اسپانسر به راحتی جذب نمی شود. اگر اسپانسر های بیشتری داشته باشیم برنامه های متنوع تری هم تولید می کنیم. برای رسیدن به رنگین کمانی از برنامه ها که کلیه سلیقه مخاطبان مختلف را پاسخگو باشد ، نیاز به بودجه داریم. مدیران سازمان جهت تامین نیاز کودک و نوجوان باید شرایط بهتری را ایجاد کنند. ما در ساخت برنامه «فیتیله ای ها»اسپانسر های مختلفی داشتیم که سعی کردیم به نحو کم رنگی به آن اشاره کنیم تا خیلی از فضای برنامه دور نشویم». وی در پایان می گوید:«بچه های ما رشد اطلاعاتی مضاعفی نسبت به گذشته دارند. باید ذائقه سنجی کنیم و نسبت به آن برنامه تولید کنیم. بعضی از دوستان فکر می کنند اگر این موسیقی نباشد ، کار بهتر پیش می رود ، اما واقعا نمی دانم چطور این را می گویند ، چون کار کودک بدون موسیقی و حرکت های جنبشی معنا ندارد. با توجه به اینکه بچه های امروز نسبت به دیروز در بستری از امکانات متنوع قرار دارند، ما هیچ راهی جز هماهنگی و نزدیک شدن به دیدگاه کودک نداریم. اگر غیر از این عمل کنیم، قطعا تاثیرات تربیتی مورد نظرمان را نخواهیم گذاشت».

    فیاضی:
    تخیل از فاکتور های مهم کار کودک است

    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

     

    رضا فیاضی بازیگر، نویسنده و کارگردان تلویزیون و سینما، علاوه بر کار تصویر در ادبیات نیز کتاب هایی برای کودک نوشته است. او در سریال های کودک از جمله «دنیای شیرین»و«زی زی گولو» بازی کرده است. وی درباره کار های کودک امروز  توضیح می دهد:« دقیقا بحث عقب ماندگی ما است. ما سریال هایی در گذشته داشتیم که کودک و نوجوان را راضی می کرد ، اما مشکل اینجاست که امروز هم مشابه با همان فضا کار می سازیم،اما کودک و نوجوان امروز اصلا حال و حوصله اش با دیروزی ها متفاوت است. به طور مثال سال گذشته سریالی به نام «مثل من مثل تو» و «امروز فردا» را بازی کردم و اتفاقا استقبال خوبی از کار نشد. این سریال ها در کل ماهیت بدی نداشته اند ، اما فضای مورد پسند جوان ما در کار نبوده است». وی در ادامه توضیح می دهد:«سریالی مثل«زی زی گولو» در آن زمان به دلیل خلاقیت در زمان خودش و بهره گیری از تخیل ، محبوب شد. تخیل برای کودک بسیار جاذبه دارد. امروزه من خودم طرح های زیادی دارم که همه می گویند، اسپانسر بیاورید. آن ها هم که می توانند ومی سازند، متاسفانه تفکر مناسبی پشت طرح هایشان نیست.عناصری مثل موسیقی، تخیل و خلاقیت و افزایش هیجان نیاز کودک در همه دوره ها و به ویژه در این دوران است». وی در پایان اشاره می کند:« نکته دیگری مطرح است و آن عدم آگاهی بر تکنیک است.باید اتاق فکر تخصصی تر و به روز تری  داشته باشیم.در حال حاضر قول هایی به ما داده اند ، اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.دنیای فانتزی برای کودک احتیاج است و ما حتی فانتزی و تخیل را چندان در برنامه ها و نوشته ها نمی بینیم. بچه ها باید دنیای جدیدی را کشف کنند و واقعیت این است که ما خیلی از دنیا عقب افتاده ایم و نتوانستیم برنامه های کودکمان را متناسب با ریتم چهانی پیش ببریم و این در حالیست که خود کودک و نوجوان ما هماهنگ با مسیر جهانی جلو رفته است و منتظر ما نمی ماند.من همیشه عاشق کار کودک بوده ام و هر کس آماده همکاری باشد من یک دنیا طرح متنوع برای کودک و نوجوان آماده دارم».

     

    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!
    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!
    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!
    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!
    بچه‌ها بزرگ شدند، تلویزیون نه!

    منبع: بانی فیلم


    -6


    علی زارعان, مسعود کرامتی, حمید گلی, رضا فیاضی

    ارسال این مطلب برای دوستان شما

    مطالب مرتبط

    ارسال نظر

    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
    کد را وارد کنید: *
    ورود به انجمن هواداران بازیگران
    سایر هنرمندان : ( نمایش به صورت تصادفی )
    
    ثبت نام و ورود با استفاده از سایر اکانت های شما

    نام کاربری / ایمیل :
    کلمه عبور :
     ::عضویت در سایت
     :: یادآوری رمز عبور
    © Copyright 2013-2014 Fans Cloob . All Rights Reserved & Design by Taktaz Group